Baretky a klobúky

Pôvodne navrhnutý ako mužský doplnok, bola fedora pokrývkou hlavy, ktorú väčšina mužov nosila v 19. storočí. Tento typ klobúka sa ale obrátil na všestranný doplnok hlavy pre moderné kozmopolitné ženy, ktoré sa snažia ukázať silné módne vyhlásenie a aktualizovať svoj štýl s kreatívnou, retro-romantickou atmosférou. Ak v poslednom storočí boli fedory silne spojené s gangstermi, v modernom svete sú najlepším doplnkom na vstreknutie trochu bohémskej, romantickej nálady do doterajšieho dojmu ženského celku. K dispozícii sú v nespočetných množstvách farieb a veľkostí, majú tendenciu lichotiť ženám rôznych osobností, tvárových vlastností a osobných štýlov.

Tvorca klobúkov mohol byť skutočným géniom, pretože tieto klobúky sú určite jedným z najkrajších a najvšestrannejších módnych doplnkov, z ktorých si ženy aj muži môžu vybrať. Okrem toho, že chránite svoju hlavu pred chladom a klobúky tlmia slnečné lúče, sú tu aj malé detaily, ktoré spôsobujú veľa rozdielov z hľadiska nositeľa. Fedora klobúky sú pravdepodobne jedným z najznámejších štýlov pokrývok hlavy, ktoré nerozlišujú pohlavie, a ktoré vyzerajú skvele v každom ročnom období. Noste napríklad oblečenie v bodkovom štýle s plochými semišovými topánkami a dokončite svoj vzhľad jednoduchou fedorou a ste pripravení vyhrať srdcia ľudí okolo vás! Môžete si vybrať neutrálne fedora klobúky v šedej, hnedej, čiernej alebo v niektorých iných tmavších odtieňoch, rovnako tak môžete vyskúšať niečo odvážnejšie, akým je napríklad klobúk v červenej, horčicovej alebo iný svetlý odtieň. Určite najlepšiu inšpiráciu poskytujú slávne celebrity, modelky a módni blogeri, ktorí nikdy nevymýšľajú módne chyby.

Archeológovia a historici umenia naznačujú, že pokrývky hlavy podobné modernej baretke sa nosili už od doby bronzovej v celej severnej Európe a na juhu starovekej Kréty a Talianska, kde ju nosili napríklad Etruskovia a Rimania. Takáto pokrývka hlavy bola populárna medzi šľachticmi a umelcami v celej Európe aj počas našej modernej histórii.

Baskická baretka bola tradičná pokrývka hlavy Aragónskych a Navarrských pastierov z údolia Pyrenejí, pohorie, ktoré rozdeľuje južné Francúzsko od severného Španielska. Komerčná výroba týchto pokrývok hlavy v baskickom štýle sa začala v 17. storočí v južnom Francúzsku. Pôvodne miestne remeslo sa začala industrializovať v 19. storočí. Prvá továreň bola spustená do výroby v roku 1810. Do dvadsiatych rokov 20. storočia boli baretky spojené s pracovnými triedami v časti Francúzska a Španielska, a do roku 1928 viac ako 20 francúzskych tovární a niektoré španielske a talianske továrne produkovali milióny týchto klobúkov. Muži a ženy nosili baretky od 20. storočia ako športové oblečenie a neskôr ako módne vyhlásenie. Vojenské barety boli prvýkrát prijaté francúzskymi vojakmi v roku 1889. Po tom, čo ich videli počas prvej svetovej vojny, prebrali ich aj britský vojaci. Boli schválené na použitie kráľom Georgeom V, v roku 1924. Baretku si môžete zakúpiť dnes v rôznych štýloch či látkach. Medzi najpopulárnejšie farby stále patria tmavo modrá a hnedá. Čo sa týka látok, môže to byť rifľovina, menčester alebo textil. V nedávnych rokoch sa stali symbolom najmä pre profesorov univerzít vďaka niektorým filmom, v ktorých ich herci nosili a tak symbolizujú aj určitú vrstvu intelektuálov. Tieto baretky často majú kockovaný vzor a ich nositelia majú oblečené saká s podobným vzorom. Taktiež v športe golf sú tieto pokrývky hlavy veľmi populárne.